poniedziałek, 28 października 2024

--- Ojciec

Nie planowałem w najbliższym czasie napisania nowego tekstu, ponieważ nic szczególnego się nie dzieje. Prowadzimy sielskie życie z trójką malutkich dzieci i nawet sam sobie tego zazdroszczę, bo już niedługo może się to zmienić. Teraz mamy w tygodniu trzy, rzadziej cztery wyjazdy związane z naszymi dziećmi. Po odejściu Anny i Luny zapewne wszystko rozpocznie się od początku – diagnozowanie, jeżdżenie po specjalistach i urzędach, wdrażanie nowych maluchów do naszej specyfiki dnia codziennego.
Jednak pod poprzednim postem pojawił się dość intrygujący komentarz, na który nie chciałbym odpowiedzieć dwoma czy trzema zdaniami. Dlatego trochę temat rozwinę, oczywiście patrząc na wszystko ze swojej perspektywy i mając niejednokrotnie inny pogląd nawet niż Majka.

Pewnie już nie raz pisałem, że przychodzący do nas chłopcy są zupełnie inni niż dziewczynki. W mojej ocenie trudniejsi w procesie wychowawczym i jakby mniej dla mnie zrozumiali. Oczywiście bywają rozmaite wyjątki, ale moim zdaniem są to raczej wyjątki potwierdzające regułę. Idąc dalej tym tropem doszedłem do wniosku, że trudności w percepcji płci męskiej bynajmniej nie kończą się u mnie na etapie przedszkolnym, szkolnym, w okresie dojrzewania, rozpoczynania dorosłego życia czy nawet całkiem zaawansowanej dorosłości.

Wydaje mi się, że przyczyn takiego stanu rzeczy można by się doszukiwać w socjologii i odbiorze osobnika określanego „chłopcem – mężczyzną” przez ogół społeczeństwa. A jest on postrzegany ze zdwojoną siłą w stosunku do płci przeciwnej i to niezależnie od tego co zrobi. Wkręci haczyk do ściany, to jest super bohaterem domu. Nie wyjdzie z dziećmi na spacer – jest uznawany za mało angażującego się w życie rodziny.

Ja, jako ojciec zastępczy, mam na razie całkiem dobre notowania. Nawet wysokie, ale jak ktoś kiedyś powiedział, upadek z takiego konia jest dużo bardziej bolesny. W związku z tym czasami się zastanawiam, co kiedyś komuś może się nie spodobać.

Póki co, Majka chętnie wykorzystuje takie rozumienie cywilizacji dwóch płci. Wielokrotnie mówi: „idź ty, tobie to ujdzie” albo: „w razie czego powiesz, że nic nie wiesz”. Chociaż ja też czasami nie jestem lepszy mówiąc: „zadzwoń ty i udaj blondynkę”. No i tak sobie jakoś radzimy z tym postrzeganiem świata przez innych.

Bycie ojcem jest wyzwaniem. Tak myślą nie tylko ojcowie, ale wszyscy. Jeżeli więc ponadprzeciętnie udzielają się w życiu swoich pociech, to mogą liczyć na uznanie wielu. A jeżeli potrafią pójść ze swoim dzieckiem do lekarza, to wręcz są wielcy.

Mi też czasami zdarza się samodzielna wyprawa do takiego czy innego specjalisty, ale w przeciwieństwie do opinii osób postronnych, wcale nie uważam tego za swój sukces.

Nie będę więc szczegółowo przypominał sytuacji, gdy kilka lat temu wybrałem się na szczepienie z dwójką dzieci. Miałem z sobą dwie dziewczynki, mniej więcej w tym samym wieku i dwie książeczki zdrowia. Przez długi czas nie potrafiłem dopasować dziecka do książeczki. Było to o tyle ważne, że szczepienia były różne. Ostatecznie (drogą dedukcji) jakoś się udało. Jednak gdyby taki numer wycięła matka, to być może sprawą zajęłaby się pomoc społeczna. Jako ojciec, stałem się tylko przedmiotem anegdot krążących w naszej przychodni po dzień dzisiejszy.

W zasadzie niemal każda moja wizyta u lekarza mogłaby być kanwą do stworzenia przynajmniej jakiegoś mema.

Ostatnio byłem z Walerią w poradni preluksacyjnej. Nie wiem dlaczego ta nazwa jest tak skomplikowana skoro chodzi tylko o badanie bioderek u niemowlaków. Pewnie zakres czynności poradni jest dużo szerszy, ale tylko z tym mi się kojarzy. A i tak uważam, że w porównaniu z innymi ojcami jestem ponadprzeciętny. Zebrałem od Majki wszelkie informacje, o które mogę być zapytany. Wiedziałem zatem, w którym miesiącu ciąży dziewczynka się urodziła i czy siłami natury czy przez cesarkę. Zapamiętałem ile ważyła przy porodzie, ile waży teraz, a nawet ile aktualnie ma tygodni.

No i wyszedł lekarz po kolejnego pacjenta. Spojrzał na mnie i zapytał:

– Córka Joanny?

– Eee, zaraz sprawdzę – odpowiedziałem.

Innym razem poszedłem z Luną do neonatologa. To taki facet (przynajmniej u nas jest to facet), który ocenia rozwój dziecka zanim nie ukończy ono pierwszego roku życia. Pewnie gdyby zapytać pierwszą lepszą matkę, to wiedziałaby co taki lekarz robi. Ja, jako przedstawiciel ojców – nie do końca. Nasz neonatolog rozbiera dziecko do naga, ogląda ze wszystkich stron, łapie za rączkę, podnosi nóżkę, czasami próbuje je posadzić albo kładzie na brzuchu, waży i każe przyjść za trzy miesiące.

Tym razem było to dla mnie wyjątkowe wyzwanie, bo Majka akurat miała całodniowe szkolenie obejmujące spotkanie ze znanymi osobistościami ze świata pieczy zastępczej, pokazanie się w gronie znajomych i przyjaciół, a nawet pełnowymiarowy obiad. Ja w tym czasie musiałem odwieźć Walerię do jednej z naszych córek, oddać Annę pod opiekę nowej mamie w ramach przekazywania dziecka rodzinie oraz spotkać się z przyszłymi rodzicami zastępczymi Luny na rehabilitacji. Udanie się do lekarza z Luną było zatem jednym z wielu stresujących mnie zadań tego dnia.
W związku z tym nawet się nie dziwię, że dla Majki jestem bohaterem, tym bardziej, że również ona nie za bardzo wie, jak z tym lekarzem rozmawiać.

Mój dialog z nim wyglądał mniej więcej tak:


– Mięso je?
– Je.
– Owoce i warzywa?
– Też.
– Kaszkę?
– Nie.
– A dlaczego?
– Bo moja żona mówi, że kaszka tuczy.
– Pan posłucha. Pójdzie pan do sklepu, tam są różne kaszki smakowe i jest tam napisane jak je przygotować. Ma pan jej dawać dwa razy dziennie. Nie raz, nie trzy – dwa razy. Rozumie pan?
– Tak.
– Ma pan jakieś pytania?
– Nie.
– Na pewno nie ma pan pytań?
– Nie.

Jednak na koniec zadałem pytanie:

– Czy pan doktor zrobi jakiś wpis w książeczce zdrowia?

– Nie.

Kaszki jednak nie będzie (przynajmniej tej sklepowej). Być może „utuczenie” faktycznie przydałoby się Lunie, ale kaszka tak ją zamuli, że nie zje już nic innego. I za ten brak kaszki w menu dziewczynki biorę (jako ojciec) pełną odpowiedzialność.

Spotkanie z neonatologiem było jeszcze o tyle ciekawe, że prawie by do niego nie doszło. Pobrałem z automatu numerek, który bez problemu został wydany na podstawie numeru pesel Luny. Sztuczna inteligencja się nie pomyliła – wiedziała, że jest to trzecia wizyta umówiona w tej samej przychodni. Tej, w której kilka miesięcy wcześniej zarejestrowaliśmy dziewczynkę podając swoje dane osobowe, przedstawiając decyzję sądu o umieszczeniu u nas dziecka, zawierającą informację o rozszerzonych prawach w zakresie edukacji, leczenia i podejmowania decyzji administracyjnych. Wszystko zostało zeskanowane, podpisane i przyjęte do bazy danych.

Na szczęście tym razem byliśmy pierwsi w kolejce, więc szybko zostaliśmy przyjęci przez lekarza, obejrzani i odnotowani w systemie. Gdy już się ubieraliśmy i szykowaliśmy do wyjścia, przybiegła pani, która zakwestionowała moje prawo do przyjścia z Luną na wizytę. Bo teraz już nie może z dzieckiem przyjść ciocia, babcia, a tym bardziej jakiś tam wujek. Musi być opiekun prawny. Tyle, że ja opiekunem prawnym naszych dzieci nigdy nie jestem. Mam postanowienie sądu, którego pani w okienku nie widziała (bo pewnie nie miała odpowiedniego prawa dostępu), a ja przy trzeciej wizycie już go nie zabrałem – kolejne niedopatrzenie ojca. Ale skoro już byłem po wizycie, to mleko się wylało. Musiałem podpisać jakieś dwa oświadczenia i temat został zamknięty.

A wszystkiemu winna tak zwana ustawa kamilkowa określająca standardy ochrony małoletnich. Tak przypuszczam, ponieważ pani poinformowała mnie, że nowe zasady obowiązują od miesiąca. Nie jestem osobą lubiąca bić pianę, ale uważam, że w przypadku tej ustawy, wylano dziecko z kąpielą. Zaświadczenia o niekaralności muszą przedstawiać nie tylko nauczyciele, wychowawcy i rodzice zastępczy. Obowiązek spoczywa również na kierowcach autokarów wiozących dzieci na wycieczkę szkolną, osobach prowadzących praktyki zawodowe dla nieletnich, a nawet został o to poproszony mój agent ubezpieczeniowy. Wszystkie rodziny przyjmujące dzieci na czas naszego urlopu również muszą mieć takie zaświadczenie, chociaż są aktywnymi rodzinami zastępczymi. Każda nowa umowa z organizatorem pieczy zastępczej wymaga nowego zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Gdybyśmy chcieli przyjąć nawet na kilka dni jakieś dziecko z innej rodziny zastępczej, to musielibyśmy mieć aktualne zaświadczenie. Niektórzy mówią, że to żaden problem. Owszem, opłata nie jest wielka i można wszystko załatwić przez internet. Tyle tylko, że najczęściej brakuje czasu na uzyskanie zaświadczenia on-line (bo jest ono potrzebne na "już") i trzeba fizycznie udać się do sądu.

Koniec dygresji – cel słuszny, wykonanie do dupy.
Może jeszcze doprecyzuję, żeby Majka się nie czepiała. Sama ustawa jako taka jest dobra. Być może jednak jest tak, że jest zbyt otwarta na indywidualne rozwiązania wykonawcze, co powoduje, że pojawia się wiele niepotrzebnych działań "na wszelki wypadek", albo "żeby nikt nam niczego nie zarzucił".

No to teraz ojcowie drugiej strony systemu pieczy zastępczej. Ci, którym dzieci odebrano, albo toczy się wobec nich postępowanie.

Bardzo ciekawym przypadkiem jest ojciec Walerii. Na tyle pozytywnym, że od wszystkich instytucji zajmujących się sprawą dziewczynki, dostał najwyższe noty. Doskonale zdaje sobie sprawę z choroby swojej żony (i wbrew pozorom nie jest to choroba alkoholowa). Teoretycznie wszystko miał pod kontrolą. Nawet uznał Walerię na etapie jej życia prenatalnego. Przeciętny ojciec nawet nie wie, że istnieje taka możliwość – je też do tej pory tego nie wiedziałem.
Jednak dla sędziny jest on nikim.
Oczywiście mógłbym powiedzieć, że pewnie nie mam pełnej wiedzy albo, że sąd ma bogatsze doświadczenia. Niestety w tym przypadku przełożyło się to na szybkie poszukiwanie rodziny pomocowej na czas naszego urlopu. Nie ma już czasu na bezpieczne poznanie przez Walerię nowej rodziny tak jak w przypadku dwóch pozostałych dziewczynek.
Pewnie gdybyśmy jechali na wakacje gdzieś w Polsce, to Waleria pojechałaby z nami. Do Azji jej nie zabierzemy. Obawiam się, że rozstanie z nami nawet na ten krótki czas, może być dla niej dużą traumą. Tym bardziej, że dziewczynka jest jakby nad wyraz rozwinięta w zakresie więzi. Mnie sobie wybrała na podstawowego opiekuna i często nawet Majka nie potrafi jej uspokoić. A ja – ten niepokorny ojciec, ma swoje zasady i dobro Majki przedkłada nad dobro dziecka. Jedziemy na tę Sri Lankę i koniec.
A na miejscu ojca biologicznego poszedłbym do Strasburga – oczywiście o ile faktycznie mam w miarę pełną wiedzę w tym temacie.

Ojciec Luny...

Jest to osoba tak identyfikowalna, że cokolwiek napiszę, to z pewnością Majka się przyczepi – a może jeszcze ktoś. Spróbuję zatem pisać tak jak w PRL-u, aby cenzura niczego nie zauważyła.
W zasadzie tata Luny nie jest ojcem. Mama dziewczynki mówi, że nim jest, ale kto to wie. W każdym razie nie jest ojcem jej poprzedniego dziecka, a ten poprzedniego jeszcze poprzedniego i tak kolejny szczebel wyżej. Krótko mówiąc, każde jej dziecko ma innego ojca, a obecny jej partner – Luny nie uznał. Miał na to kilka miesięcy, a Majka od jakiegoś czasu przestała mu przypominać. Być może dobrze zapoznał się z prawem w zakresie obowiązków alimentacyjnych.
Teraz rodzina próbuje zaginąć w systemie. Adres zamieszkania jest nieznany, korespondencja wysyłana na poprzedni nieodbierana, a na dwie godziny przed spotkaniem z Luną, tata wysyła Majce sms-a: „Dzisiaj nie przyjdziemy. Pani Wiera (tak mówi o swojej dziewczynie – przyp.) jest chora, a ja pracuję za miastem”.
Mówi też, że pielęgnuje rodzinne tradycje (cokolwiek to znaczy) i dziwi się, że prawo jest jakie jest.
Żaden z rodziców nie przyszedł na ostatnie posiedzenie zespołu ani rozprawę w sądzie. Terminy były im znane i przez Majkę przypominane.

Nie wspomniałem jeszcze o ojcu Anny.

W zasadzie mógłbym o nim już pisać w czasie przeszłym, bo też przestał przychodzić na spotkania.
Podobnie jak z ojcem Luny, można było z nim porozmawiać, a nawet pożartować. I tyle.
W jakim celu kiedyś przychodził?
Dlaczego po kilku tygodniach od urodzenia uznał dziewczynkę, a teraz mu przeszło?
Czy postrzegał swoją córkę przez pryzmat jej matki i nagle coś się popsuło?
W tym przypadku jest mnóstwo pytań, na które nigdy nie poznamy odpowiedzi. Do tego wszystkiego dochodzi nieporadność życiowa mamy i jej brak rozumienia świata. A sędziowie mimo swojej ogromnej wiedzy, a czasami również doświadczenia, mówią do tych ludzi jak do swoich znajomych z wyższym wykształceniem.
Kiedyś sędzina jej powiedziała: „Pani musi uporządkować swoje życie”. I ona się tego trzyma. Oddała psa w dobre ręce, posprzątała dwa pokoje, kuchnię, toaletę i czeka na powrót Anny. Cały czas utrzymuje, że zabrano jej dziecko „bo miała syf w chacie”. A teraz przecież porządek już jest.

Naszkicowałem cztery różne osobowości w kategorii „ojciec”. Jedną z nich jestem ja. Te cztery osoby różni czas i miejsce urodzenia oraz rodzina, w której dorastały. Uważam, że gdybym w okresie niemowlęcym zamienił się miejscami z którymkolwiek z tych ojców, to w ogólnym rozrachunku mogłoby się niewiele zmienić. Każdy z nich będąc na moim miejscu mógłby być całkiem dobrym ojcem zastępczym, a ja w ich sytuacji pewnie uciekałbym przed kuratorem, panią z pomocy społecznej i unikał płacenia alimentów.

O ile czasu i miejsca przyjścia na świat nie da się za bardzo zmienić, o tyle rodzinę już tak. I tego się z Majką trzymamy, chociaż mamy świadomość, że dla wielu z tych rodziców, odebranie dziecka może być ogromną traumą, jeszcze bardziej popychającą ich w otchłań określaną przez „prawe społeczeństwo” – patologią.

3 komentarze:

  1. Smutne, że dla akurat tej sędziny ojciec jest nikim :-( Jak sobie wyobrażam, że sąd miałby mi odebrać dziecko, bo jego ojciec się nie nadaje, to ogarnia mnie zgroza. I szkoda mi matki Anny, bo gdyby sąd wyjaśnił jej w przystępy sposób, jakie są warunki odzyskania dziecka, to mogłaby przynajmniej spróbować zawalczyć.
    Nieodmiennie czekam na dalsze wieści.
    Beza

    OdpowiedzUsuń
  2. Jako mama zastępcza czasem walczę z poczuciem "nie mogę ich oceniać, gdybym przeszła to co oni..." a potem spoglądam na dzieci skrzywdzone nałogiem, z którym dorośli nie zrobili na czas nic. Dzieci skrzywdzone zaburzeniami więzi i brakiem stabilizacji. Wtedy faza na użalanie się na RB i tłumaczeniem ich mi mija
    Każdy ma jedno życie a dzieci zasługują na najlepsze możliwości tym bardziej że po ciężkich ciążach ich start w życie jest bardziej wyboisty niż powinien.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystkie najlepszego dla Was w nowym roku

    OdpowiedzUsuń